Top

Czemu ochrona środowiska jest tak ważna dla skóry?

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom to nowy SPF. Coraz gorsza jakość powietrza na całym świecie sprawia, że ochrona skóry przed smogiem jest tak samo ważna, jak przed szkodliwym działaniem słońca.

Dobra strategia

Jak możemy bronić się przed tymi atakami? Codzienne oczyszczanie skóry produktem do oczyszczania twarzy, a następnie tonikiem, to dobry początek. Podobnie przeciwutleniacze, które są żołnierzami w walce z wysoce niszczącymi wolnymi rodnikami, mogą neutralizować ataki niestabilnych cząsteczek. Jedz je, pij je, a także używaj do pielęgnacji skóry! Uzupełnij swój rytuał poranny o Perles Hydro-Vitalité! Trwale nawilża i działa jak tarcza ochronn a przeciw przyleganiu cząsteczek pyłu do skóry.

Jeden ochroniarz to za mało

Przez dziesięciolecia ochrona przed słońcem uważana była za najlepszą ochronę dla zdrowej skóry. Teraz eksperci uważają, że zanieczyszczenie powietrza stanowi podobne zagrożenie, jak promieniowanie UV. W nowszych badaniach obserwuje się wyraźną korelację pomiędzy smogiem a wzrostem problemów skórnych, takich jak zaburzenia pigmentacji i egzema. Uderzające jest również to, z jaką szybkością wynikają skutki ataków drobnego pyłu. Bez odpowiedniej ochrony symptomy objawiają się na skórze już po około dekadzie na skórze i wyraźnie wyprzedziły uszkodzenia słoneczne.

Niewidzialny wróg skóry

Niektóre zanieczyszczenia takie jak sadza, kurz i dym są widoczne gołym okiem. Inne cząsteczki są tak małe, że można je rozpoznać tylko za pomocą mikroskopu elektronowego. Nazywane są one Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne, w skrócie WWA lub PAH (z ang. Polycyclic Aromatic Hydrocarbons) i występują podczas spalania materiału organicznego. Należą do nich węgle, olej opałowy, tytoń i paliwa, w szczególności olej napędowy. Naukowcy uważają, że powierzchnia drobnych cząstek pyłu pokryta jest mikroskopowym WWA. Ponieważ są rozpuszczalne w tłuszczach, nie mają problemu z penetracją górnych warstw skóry. Usuwają ze skóry olejki i osłabiają jej ochronny płaszcz lipidowy. Gdy dotrą one do głębszych warstw skóry, powodują stres oksydacyjny i stany zapalne. Do nieatrakcyjnych konsekwencji można zaliczyć przebarwienia i powstawanie zmarszczek.